Pięć książek o Rosji, które czekają na przeczytanie
![]() |
ale sztampa!/fot. autor bloga |
1. Nicolas Werth, Wyspa kanibali. 1933 Deportacja i śmierć na Syberii (wyd. Wydawnictwo Znak)
![]() |
fot. autor bloga |
2. Julius Margolin, Podróż do krainy zeków (wyd. Wydawnictwo Czarne)
Niedawno chwaliłam się tą książką, która pojawiła się w moich zbiorach dzięki wygranej w konkursie zorganizowanym przez Wydawnictwo Czarne. Jeszcze się za nią nie zabrałam (tyle książek do przeczytania, a tak mało czasu!), ale na pewno jest w grupie must read. Odkrywanie prawdy o stalinowskich obozach idzie względnie powoli i coraz to na polskim rynku wydawniczym pojawiają się nowe publikacje na ten temat.. Ciekawa jest już historia wydań samej książki, a co dopiero mówić o tej przedstawionej przez autora.
![]() |
fot. autor bloga |
Już na pierwszy rzut oka widać, że dziwna to książka, Tadeusz Konwicki w swojej opinii zamieszczonej na okładce książki deklaruje, że także trudna. Ale dodaje, że warto ją przeczytać, co ja już wiem i bez rekomendacji tego pisarza. Wiktor Jerofiejew to postać już właściwie kultowa (jak nie lubię tego słowa!), a do tego w jakiś sposób związany z Polską. Na pewno warto się zapoznać z jego spostrzeżeniami dotyczącymi Rosji. Te są też do zobaczenia na deskach Teatru Nowego w Krakowie.
M. pokręcił z dezaprobatą głową, gdy ten tytuł pojawił się w domu, bo nie ceni zbyt wysoko tekstów jego autora. Ale mimo wszystko jestem ich ciekawa, bo Polacy piszą o Rosji róźnie i nie chodzi tu tylko o ich możliwości literackie. Jestem ciekawa, czy Radziwinowicz faktycznie jest jednym z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki - się okaże.
5. Cathy A. Frierson, Siemion S. Wileński, Dzieci Gułagu ( wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN)
![]() |
fot. autor bloga |
Miało być coś innego (Szpiedzy i komisarze), ale w ostatniej chwili padło na Dzieci Gułagu. Przede wszystkim dlatego, że nie mogę zapomnieć książki Historie kobiet z Gułagu. A dusza wciąż boli, wydanej przez to samo wydawnictwo. Zły los, jaki spotyka dzieci, jawi się jako szczególnie okrutny i o tym jest między innymi ta książka. W powyższym zestawieniu większość pozycji jest o zbrodniczym działaniu w czasach Związku Radzieckiego i choć z jednej strony jest to niezaprzeczalnie straszne, to z drugiej dobrze, że świadectwa uczestników i ofiar tych wydarzeń nie giną. Tak jak ma to miejsce w przypadku historii przedstawionych w tej książce.
Komentarze
Prześlij komentarz