Pięć książek o ludziach znanych, które czekają na przeczytanie
![]() |
dzisiejsze bohaterki/fot. autor bloga |
Czasem, kiedy człowiek nie ma siły pisać recenzji, a jednak chciałby, aby blog jakoś hulał, szuka alternatyw. Niniejszym otwieram zatem cykl Pięć książek ..... , które czekają na przeczytanie. Zasady są proste - w zbiorach własnych i pożyczonych wyszukuję pięć książek, które łączyć będzie jakiś motyw przewodni i które są na mojej liście do przeczytania lub są w trakcie czytania. Będą wyjątki, bo przecież pięć książek, których nie należy czytać muszę oprzeć na swoich doświadczeniach czytelniczych.
Dzisiaj na pierwszy ogień książki o ludziach znanych. Biografie, dzienniki, wywiady-rzeki. W ramach bonusu tytuły, których jeszcze nie mam, ale na które zdecydowanie ostrzę zęby.
1. Andrzej Franaszek, Miłosz. Biografia (wyd. Znak)
![]() |
fot. autor bloga |
Książka tak bardzo znana jak, jak podejrzewam, nieprzeczytana. Dużej objętości lektura o dużego formatu twórcy. Autor biografii, jak można się dowiedzieć z opisu książki, materiały zbierał przez ponad dziesięć lat. Choćby z szacunku dla jego pracy warto lekturze poświęcić odpowiednią ilość czasu i skupienia. Członek rodziny posiada Wiersze wszystkie Noblisty, również wydane przez Znak. Myślę, że do lektury książek zabiorę się symultanicznie.
2. Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (wyd. Znak)
![]() |
fot. autor bloga |
Od razu wyjaśniam, że to nie będzie cykl Noblistów, choć dwie pierwsze pozycje na to wskazywać by mogły. Ale nie sposób w tym zestawieniu nie umieścić posiadanej nawet w dwóch egzemplarzach (!) biografii osoby tak nietuzinkowej jak Wisława Szymborska. Tym bardziej, że sama poetka raczej strzegła swojej prywatności. Podróż przez jej historię zapowiada się zatem interesująco, z jednej strony zabawnie, ale z drugiej na pewno refleksyjnie.
3. Boel Westin,Tove Jansson. Mama Muminków (wyd. Marginesy)
![]() |
fot. autor bloga |
Po pierwsze, muszę pochwalić fantastyczne wydanie książki. Była to pierwsza pozycja wypuszczona przez Marginesy, która trafiła do moich rąk i od razu sprawiła, że nabrałam zaufania do tego wydawnictwa. Ale ad meritum - ciekawi mnie życiorys autorki, która przez szerszą publiczność została wtłoczona w ramy Muminków. Czasem taki sukces może stać się przekleństwem i bardzo chcę poznać historię Tove Jansson właśnie w kontekście takiego zaszufladkowania.
4. Miron Białoszewski, Tajny dziennik (wyd. Znak)
![]() |
fot. autor bloga |
Tu znowu przyda się pakiet razem z Człowiekiem Mironem autorstwa Tadeusza Sobolewskiego. Lecz nie ukrywam, że to właśnie Tajny dziennik interesuje mnie bardziej. Białoszewskiego pamiętam jeszcze z lekcji języka polskiego w szkole podstawowej i przypominam sobie, ze już wtedy zapałałam do jego twórczości sporym zainteresowaniem. W Tajnym dzienniku wychodzi się poza ramy życia artystycznego Białoszewskiego i podejrzewam, że taka szczerość autora może wprawić czytelnika w zakłopotanie. A jednak czekam ze zniecierpliwieniem na wolna chwilę, która pozwoli zatracić się w lekturze dziennika Mirona.
5. Jerzy Radziwiłowicz, Łukasz Maciejewski, Wszystko jest lekko dziwne (wyd. Wielka Litera)
![]() |
fot. autor bloga |
Aż wstyd, że to jest jeszcze na liście książek nieprzeczytanych, ale zawsze coś, zawsze książka biblioteczna i do tego jeszcze mała obawa - pan Radziwiłowicz, czego nigdy nie ukrywałam, jest jednym z moich ukochanych aktorów i trochę boję się zmierzyć z jego prywatnymi poglądami. Już je słyszałam, czytałam i czuję, że jest to strach irracjonalny, a jednak podchodzę do Wszystko jest lekko dziwne z atencją i ostrożnością. Dzieciństwo, podróże, praca z największymi - to tylko niektóre tematy poruszane w tym wywiadzie-rzece. Przejście przez nie z Jerzym Radziwiłłowiczem to będzie na pewno prawdziwa przyjemność.
Bonusy: Czekam na zdobycie co najmniej czterech pozycji o życiu i twórczości znanych pisarzy. Dziennik Jerzego Pilcha czy Sławomira Mrożka (tomy wszystkie) to książki z ugruntowaną już pozycją na liście wydań dobrych i ważnych i nie będę się wahać przy ich zakupie. Równie głęboko wierzę w nietuzinkowość i jakość stosunkowo nowej książki, Dziennika Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa i Jeleny Siergiejewnej Bułhakow oraz najnowszej premiery, Kronosa Witolda Gombrowicza. Jak uśmiechnę się do M. to może chociaż ta ostania propozycja szybko na półce się pojawi....
Komentarze
Prześlij komentarz