Pięć książek o ludziach znanych, które czekają na przeczytanie

dzisiejsze bohaterki/fot. autor bloga
Czasem, kiedy człowiek nie ma siły pisać recenzji, a jednak chciałby, aby blog jakoś hulał, szuka alternatyw. Niniejszym otwieram zatem cykl Pięć książek ..... , które czekają na przeczytanie. Zasady są proste - w zbiorach własnych i pożyczonych wyszukuję pięć książek, które łączyć będzie jakiś motyw przewodni i które są na mojej liście do przeczytania lub są w trakcie czytania. Będą wyjątki, bo przecież pięć książek, których nie należy czytać muszę oprzeć na swoich doświadczeniach czytelniczych. 

Dzisiaj na pierwszy ogień książki o ludziach znanych. Biografie, dzienniki, wywiady-rzeki. W ramach bonusu tytuły, których jeszcze nie mam, ale na które zdecydowanie ostrzę zęby.

1. Andrzej Franaszek, Miłosz. Biografia (wyd. Znak)
fot. autor bloga
Książka tak bardzo znana jak, jak podejrzewam, nieprzeczytana. Dużej objętości lektura o dużego formatu twórcy. Autor biografii, jak można się dowiedzieć z opisu książki, materiały zbierał przez ponad dziesięć lat. Choćby z szacunku dla jego pracy warto lekturze poświęcić odpowiednią ilość czasu i skupienia. Członek rodziny posiada Wiersze wszystkie Noblisty, również wydane przez Znak. Myślę, że do lektury książek zabiorę się symultanicznie.

2. Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (wyd. Znak)
fot. autor bloga
Od razu wyjaśniam, że to nie będzie cykl Noblistów, choć dwie pierwsze pozycje na to wskazywać by mogły. Ale nie sposób w tym zestawieniu nie umieścić posiadanej nawet w dwóch egzemplarzach (!) biografii osoby tak nietuzinkowej jak Wisława Szymborska. Tym bardziej, że sama poetka raczej strzegła swojej prywatności. Podróż przez jej historię zapowiada się zatem interesująco, z jednej strony zabawnie, ale z drugiej na pewno refleksyjnie.

3. Boel Westin,Tove Jansson. Mama Muminków (wyd. Marginesy)
fot. autor bloga
Po pierwsze, muszę pochwalić fantastyczne wydanie książki. Była to pierwsza pozycja wypuszczona przez Marginesy, która trafiła do moich rąk i od razu sprawiła, że nabrałam zaufania do tego wydawnictwa. Ale ad meritum - ciekawi mnie życiorys autorki, która przez szerszą publiczność została wtłoczona w ramy Muminków. Czasem taki sukces może stać się przekleństwem i bardzo chcę poznać historię Tove Jansson właśnie w kontekście takiego zaszufladkowania.

4. Miron Białoszewski, Tajny dziennik (wyd. Znak)
fot. autor bloga
Tu znowu przyda się pakiet razem z Człowiekiem Mironem autorstwa Tadeusza Sobolewskiego. Lecz nie ukrywam, że to właśnie Tajny dziennik interesuje mnie bardziej. Białoszewskiego pamiętam jeszcze z lekcji języka polskiego w szkole podstawowej i przypominam sobie, ze już wtedy zapałałam do jego twórczości sporym zainteresowaniem. W Tajnym dzienniku wychodzi się poza ramy życia artystycznego Białoszewskiego i podejrzewam, że taka szczerość autora może wprawić czytelnika w zakłopotanie. A jednak czekam ze zniecierpliwieniem na wolna chwilę, która pozwoli zatracić się w lekturze dziennika Mirona.

5. Jerzy Radziwiłowicz, Łukasz Maciejewski, Wszystko jest lekko dziwne (wyd. Wielka Litera)
fot. autor bloga
Aż wstyd, że to jest jeszcze na liście książek nieprzeczytanych, ale zawsze coś, zawsze książka biblioteczna i do tego jeszcze mała obawa - pan Radziwiłowicz, czego nigdy nie ukrywałam, jest jednym z moich ukochanych aktorów i trochę boję się zmierzyć z jego prywatnymi poglądami. Już je słyszałam, czytałam i czuję, że jest to strach irracjonalny, a jednak podchodzę do Wszystko jest lekko dziwne z atencją i ostrożnością. Dzieciństwo, podróże, praca z największymi - to tylko niektóre tematy poruszane w tym wywiadzie-rzece. Przejście przez nie z Jerzym Radziwiłłowiczem to będzie na pewno prawdziwa przyjemność.

Bonusy: Czekam na zdobycie co najmniej czterech pozycji o życiu i twórczości znanych pisarzy. Dziennik Jerzego Pilcha czy Sławomira Mrożka (tomy wszystkie) to książki z ugruntowaną już pozycją na liście wydań dobrych i ważnych i nie będę się wahać przy ich zakupie. Równie głęboko wierzę w nietuzinkowość i jakość stosunkowo nowej książki, Dziennika Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa i Jeleny Siergiejewnej Bułhakow oraz najnowszej premiery, Kronosa Witolda Gombrowicza. Jak uśmiechnę się do M. to może chociaż ta ostania propozycja szybko na półce się pojawi....

Komentarze

Popularne posty